Novinky

epet ARENA má nový trávník

Jak probíhala jeho výměna?

Sdílet

Po třech letech věrné služby přišel čas na změnu. Letenský stadion dostává nový přírodní trávník, který splňuje nejpřísnější standardy UEFA a poskytne hráčům ideální podmínky.
Modernizace epet ARENY pokračuje před novou sezonou dalším výrazným krokem – kompletní výměnou hrací plochy. Původní trávník, na kterém jsme v posledních třech sezonách vybojovali dva mistrovské tituly, dosloužil a klub se rozhodl pro instalaci nového přírodního povrchu, který znovu nabídne nadstandardní kvalitu i odolnost.
Poslední kompletní výměna trávníku na Letné proběhla před třemi lety, a ačkoliv byl díky precizní údržbě v dobrém stavu, rozhodli jsme se vyhnout případným komplikacím. Organická hmota vznikající sekáním a dalšími zásahy, by mohla způsobovat problémy. Celý proces začal okamžitě po konci sezony.
Plocha bude opět pokryta klasickým přírodním trávníkem, vypěstovaným na míru pro profesionální fotbal. Použité travní směsi jsou vybírány s ohledem na odolnost, rychlost regenerace, hustotu i kvalitu odskoku.
„Po vynikající zkušenosti s trávníkem, položeným před třemi lety, jsme pro realizaci znovu oslovili společnost ENVOS a vybrali stejného dodavatele, holandskou firmu Hendriks. Jejich travní drn svým složením a kvalitou nejlépe splňuje naše přísné požadavky,“ říká manažer epet ARENY Roman Dušek.
Věříme, že trávník naváže na úroveň předchozího povrchu a pomůže Spartě znovu v boji o ligový titul
Rozhovor s Jaroslavem Vávrou, manažerem výroby společnosti ENVOS, která pro nás dlouhodobě hřiště na Letné staví a pomáhá s jeho údržbou.
Jaký konkrétní typ trávníku jste na Letné použili a proč právě tento?
Cílem bylo položit travní koberec s co nejpodobnějším složením podkladového materiálu, na kterém byl drn původně pěstován. Zároveň jsme chtěli zajistit instalaci prostřednictvím firmy s dostatečnými zkušenostmi, odpovídajícím mechanizačním vybavením a schopností realizovat výměnu v co nejkratším čase.
Jaký je původ trávníku a kde všude se tento typ používá?
Trávník byl na základě výběru a doplňujících požadavků zadavatele rezervován a dopěstován v těsné blízkosti sídla společnosti v nizozemském Heythuysenu. Firma se zde pěstováním trávníků zabývá už od roku 1975 a dodává je na stadiony v Nizozemsku, Belgii, Švýcarsku, Itálii či Německu.
Mezi nejznámější referenční projekty patří stadiony San Siro, Allianz Arena, St. Jakob-Park, Philips Stadion v Eindhovenu, Red Bull Arena v Lipsku nebo Amsterdam Arena. Společnost se podílela také na finálových turnajích FIFA a UEFA — například na mistrovství světa v Německu nebo na mistrovství Evropy ve Francii, Polsku, Švýcarsku a Německu, včetně aktuálního mistrovství Evropy žen ve Švýcarsku.
Jak probíhá příprava podloží pro nový trávník a čím je specifická?
Kromě odstranění starého trávníku v tloušťce zhruba tři centimetry jsme odebrali i čtyři centimetry vegetační kořenové vrstvy, která byla znehodnocena nadměrným množstvím organického materiálu. Důraz jsme kladli na to, aby nově dodaný materiál měl stejné složení jako při rekonstrukci v roce 2022. Povrch bylo potřeba přesně dorovnat v toleranci do půl centimentru a stabilizovat.
Jaké nároky má nový trávník z hlediska údržby?
První hodiny a dny po instalaci jsou klíčové pro správné zakořenění a nastartování růstu. Trávník se po dlouhém transportu v klimatizovaných kamionech, v extrémních teplotních podmínkách (až +35 °C), musí rychle instalovat, u nás to trvalo jen jeden a půl dne a velmi intenzivně zavlažovat. Kromě vody jsou potřeba také kvalitní hnojiva a široké spektrum biologických podpůrných látek.
Za jak dlouho je trávník připraven na ostrý zápas?
Optimální doba na přípravu je zhruba šest až osm týdnů. Kvůli termínové listině se ale tentokrát celý proces zkrátil na tři týdny. 
Jaká technika byla při výměně trávníku použita?
Kromě standardní techniky jako jsou nakladače, rypadla a teleskopické manipulátory jsme použili i specializované stroje pro úpravu hřišť. Například frézy na odstranění starého trávníku, laserově řízené vyrovnávací stroje nebo zařízení speciálně určená pro pokládání travních rolí o šířce 2,4 metru a délce 15 metrů. Důležité jsou také stroje na přesné napojování jednotlivých pásů.
Můžete ve stručnosti popsat celý proces výměny trávníku?
Celý proces výměny trávníku probíhá v několika navazujících etapách. Nejprve je odstraněn původní travní drn, načež dochází k odtěžení části podkladní vegetační vrstvy, která již nesplňuje požadované parametry. Následuje dodávka nové vrstvy, jejíž složení odpovídá dřívějšímu stavu, a její rovnoměrné rozprostření a stabilizace.
Poté se upravuje systém automatického zavlažování, aby byl plně funkční pro nově položený trávník. Samotná pokládka travního koberce probíhá pomocí specializované techniky a je časově velmi náročná. Celý proces pak uzavírá fáze následného dopěstování, která zahrnuje intenzivní péči o trávník, aby se co nejrychleji zakořenil a byl připraven na plné zatížení.
Co je potřeba udělat po položení trávníku?
Nový trávník je po položení potřeba probudit k optimálnímu růstu. To znamená nejen pravidelné zavlažování, sečení a hnojení, ale také provzdušňování, mechanické čištění, zapískování a aplikaci podpůrných prostředků, které podporují zdravý růst a celkovou odolnost porostu. Oproti běžnému ligovému standardu se tento trávník odlišuje unikátní kombinací vegetační vrstvy a drnu, která zajišťuje vyšší kvalitu. Věříme, že naváže na úroveň předchozího povrchu a pomůže Spartě znovu v boji o ligový titul.
Hráči poprvé vyběhnou na nový trávník v neděli 27. července, kdy od 20 hodin přivítáme v prvním domácím utkání nové sezony v epet ARENĚ tým Mladé Boleslavi. Sparťani, těšíme se na vás!

Sdílet

    Další novinky